1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Przełomowe osiągnięcie Toyota Reaserch Institute. Dzięki sztucznej inteligencji roboty ułatwią pracę ludzi
29 września 2023

Przełomowe osiągnięcie naukowców z Toyota Reaserch Institute Roboty wspierające ludzi dzięki sztucznej inteligencji

Naukowcy związani z Toyota Research Institute (TRI) opracowali przełomową metodę pozwalającą na błyskawiczne zwiększanie możliwości robotów. Nowych, przydatnych czynności maszyny te mogą się uczyć za sprawą sztucznej inteligencji. Do 2024 roku liczba umiejętności robotów zwiększy się z 60 do ponad 1000.

 

TRI, czyli Toyota Reaserch Institute, to wiodący ośrodek badawczy Toyoty. Związani są z nim najlepsi naukowcy i inżynierowie, którzy pracują m.in. nad:

  • systemami bezpieczeństwa,

  • technologią bezwypadkowej i autonomicznej jazdy,

  • kwestiami związanymi z zapewnieniem większej mobilności dla wszystkich,

  • zaawansowaną robotyką,

  • sztuczną inteligencją (jest ona wykorzystywana przez Toyotę m.in. do projektowania samochodów elektrycznych).

Ostatnio TRI we współpracy z Uniwersytetem Northwestern opracowało przełomową metodę, dzięki której roboty, bardzo szybko uczą się nowych, często skomplikowanych czynności. A wszystko to za sprawą sztucznej inteligencji. Naukowcy zakładają, że już wkrótce maszyny te będą mogły wspierać ludzi w wielu dziedzinach.

Rewolucyjne roboty Toyoty

Technologia AI cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza za sprawą „Wielkich Modeli Językowych (LLM)”. Zaawansowane systemy sztucznej inteligencji potrafią już prowadzić płynne konwersacje na czacie, rozumieją kontekst pisanej wypowiedzi i z powodzeniem generują teksty. Podobną zasadę TRI chce zastosować w robotyce, by stworzyć „Wielkie Modele Zachowania (LBM)”. Naukowcy mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy.

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji roboty nabyły już ponad 60 umiejętności – od nalewania płynów przez korzystanie z narzędzi po operowanie elastycznymi przedmiotami. Warto tu zaznaczyć, że nie została napisana ani jedna linia nowego kodu przez programistów. Wszystko to osiągnięto dzięki dostarczeniu robotowi odpowiednich danych.

Gill Pratt, CEO Toyota Reaserch Institute i dyrektor naukowy Toyota Motor Corporation, mówiąc o osiągnięciach swojego zespołu, zaznaczył:

„Nasze badania nad robotyką mają na celu wspomaganie ludzi, a nie ich zastępowanie. Ta nowa technika nauczania jest bardzo efektywna i umożliwia robotom skuteczne wspieranie ludzi w wielu aspektach”.

Do 2024 roku – 1000 nowych umiejętności

Przed TRI jeszcze wiele do zrobienia. Do końca 2023 roku naukowcy planują nauczyć roboty kilkuset nowych umiejętności. W 2024 roku ich liczba ma wzrosnąć aż do 1000. Pomocny ma być w tym wirtualny system do projektowania i testowania robotów o nazwie Drake. Jest to zaawansowane oprogramowanie umożliwiające rozwijanie technologii w przyspieszonym tempie i na większą skalę niż przy użyciu dotychczasowych metod. System zwraca ogromną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, by mieć pewność, że roboty nie będą zderzać się ze sobą lub z elementami otoczenia.

Russ Tedrake, wiceprezes ds. badań nad robotyką w TRI, tak to podsymował:

„Rok temu nie przypuszczałbym, że osiągniemy aż tak wiele. Dzięki nowemu podejściu, szybkość wprowadzania nowych umiejętności oraz niezawodność działania są imponujące. Na podstawie obrazu z kamer i danych z czujników dotykowych nasze roboty skutecznie radzą sobie nawet z zadaniami związanymi z elastycznymi przedmiotami, tkaninami czy płynami, które do tej pory stanowiły wielkie wyzwanie dla maszyn tego typu”.