1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Nowa Toyota Land Cruiser. Legendarna terenówka z najnowszymi technologiami
2 kwietnia 2024

Nowa odsłona legendarnej Toyoty Land Cruiser

Niezawodna terenówka z najnowszymi technologiami

Toyota Land Cruiser 250 – najnowsza generacja legendarnej terenówki – została zaprojektowana tak, by sprostać najtrudniejszym warunkom w terenie i zapewnić komfort na co dzień. Pojazd powstał na bazie nowej platformy GA-F i został wyposażony w stały napęd 4x4 oraz najnowocześniejsze technologie.

Toyota Land Cruiser od 70 lat jest prawdziwym wzorem samochodu terenowego. Najnowsza odsłona tego modelu została zaprojektowana zgodnie z hasłem „Powrót do korzeni”, łącząc wspaniałą historię legendarnej terenówki z najnowszymi technologiami. Mocna i wyrazista stylistyka nawiązuje do niezawodności i najwyższej jakości tego modelu.

Stały napęd 4x4

Land Cruiser 250 to samochód terenowy z klasycznym, stałym napędem 4x4. Wiele jego elementów dopracowano pod kątem trwałości, w tym konstrukcję wału napędowego. Zmodyfikowano również centralny mechanizmy różnicowy o ograniczonym poślizgu typu Torsen – został on zoptymalizowany pod kątem osiągów i wpływu na zużycie paliwa, co zapewniło równowagę pomiędzy przyczepnością w terenie a stabilnością na drodze.

Zastosowano nową blokadę mechanizmu różnicowego opartą o elektrozawór, co zapewniło o 85% szybszą reakcję (około 0,15 s). Wprowadzono też nowy, trwalszy i mniej podatny na korozję reduktor radzący sobie doskonale z większym momentem obrotowym.

Pod maską nowego Land Cruisera kryje się czterocylindrowy rzędowy silnik 2.8 D-4D 204 KM, który jest połączony z nową, 8-biegową automatyczną skrzynią biegów. Dzięki maksymalnemu momentowi obrotowemu 500 Nm auto może holować przyczepę o masie do 3500 kg.

Nowa konstrukcja i przeprojektowane zawieszenie

Nowa Toyota Land Cruiser 250 – podobnie jak jej poprzednicy – zachwyca swoimi właściwościami terenowymi. Co więcej, sprawdzone przez lata rozwiązania łączy z najnowszymi technologiami. Terenówka Toyoty doskonale się spisuje także w ruchu miejskim. Land Cruiserem łatwo się manewruje, kierowca ma doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach, a auto daje dużą przyjemność z prowadzenia.

Konstrukcję nowej Toyoty Land Cruiser oparto na ramie i nowej platformie GA-F. Dzięki temu auto stało się znacznie bardziej wytrzymałe i sztywne. W przednim zawieszeniu zastosowano nowy, niezależny układ podwójnych wahaczy ze zwiększonym skokiem, co poprawiło przyczepność. Lżejsze i jednocześnie bardziej sztywne elementy tylnego zawieszania odpowiadają za jego płynną i liniową charakterystykę pracy. Zwiększony skok poprawił sprawność w trudnym terenie, zapobiegając odrywaniu się tylnego koła od nawierzchni.

Technologie wspierające podczas jazdy w terenie

Nowy Land Cruiser wyposażono w nowoczesne technologie ułatwiające jazdę w terenie. Model ten jest pierwszą Toyotą, w której zastosowano system rozłączania przedniego stabilizatora (SDM). To także pierwsza generacja w historii, w której wprowadzono elektryczne wspomaganie kierownicy, co pozwoliło na rozszerzenie liczby systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Toyota Safety Sense.

Terenówka Toyoty została też wyposażona w system zmiennej charakterystyki napędu w zależności od terenu (Multi-Terrain Select), który dostosowuje pracę układu kierowniczego, hamulcowego i napędu do różnych typów nawierzchni w terenie. Nowością jest tryb Auto, w którym kierowca nie musi zmieniać ustawień w trakcie jazdy.

Pełny obraz obszaru wokół pojazdu zapewnia monitor panoramiczny z systemem kamer 360 stopni (PVM) Land Cruisera i system 4 kamer monitorujących obraz wokół pojazdu w 6 różnych perspektywach (Multi-Terrain Monitor). Rozwiązania te ułatwiają precyzyjne manewrowanie w trudnym terenie.

Land Cruisera 250 wyposażono także w najnowszy pakiet systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy Toyota T-MATE, które pomagają uniknąć zderzenia lub zminimalizować jego skutki.

Press Kit nowej Toyoty Land Cruiser